×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 587

Türk Kadınları Kültür  Derneği Tarihi Kuruluşu

Türk Kadınları Kültür Derneği, 6 Mayıs 1966 yılında "Türk Ev Kadınları Derneği" adıyla kurulmuş, 1971 yılında bu isim "Türk Kadınları Kültür Derneği" olarak değiştirmiştir.

10 11.1970 tarih ve 7/1552 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Kamu yararına çalışan dernekler" arasına alınmıştır.

Türk Kadınları Kültür Derneğinin (TÜRKKAD) genel merkezi, Ankara'dadır.

Derneğimizin İstanbul, Kütahya, Manisa, Isparta, Konya Gaziantep ve Adana  şubeleri bulunmaktadır. 

Türk Kadınları Kültür Derneği Mütefekkir yazar Muhterem Samiha Ayverdi’nin fikrî öncülüğünde Sn. Sabahat Gülây’ın başkanlığında Millî varlık ve bütünlüğümüzün korunmasında, kadınlarımızın büyük mesuliyeti olduğuna inancıyla kurulmuştur.

Gayemiz, kadınlarımızın yuvasını, yurdunu ve kimliğini koruyabilmesi için, aşırı ve yıkıcı ideolojilere karşı bilgilendirilmesi, millî varlığımızı oluşturan kültür, tarih, manevî değerler ve kıymet hükümlerinin yaşatılması ve gençlerimize aktarılmasında onlara fikren yardımcı olmaktır.

Kurulduğu günden beri Türk Kadınları Kültür Derneği tarafından  klasik sanatlarımızın, musikimizin yaşatılması için  çalışmalar yapıldı. Kurslar açıldı, konserler düzenlendi. Tarih sohbetleri ve dersleri verildi. Kültür coğrafyamızı tanıtıcı geziler tertiplendi. Türk dilinin perişanlığına seyirci kalınmadı. Doğru ve güzel Türkçe konuşma, Osmanlı paleografyası kursları açıldı Kitap tanıtma toplantıları düzenlendi. Zararlı fikrî cereyanlara, çocuklarımızın maruz kaldığı propagandalara, bildirilerimizle, çeşitli toplantılarımızla, karşı çıkıldı. Konferans, panel ve açık oturumlar tertiplendi. Manevî değerlerimiz ve kıymet hükümlerimizin yaşatılması ve tanıtılması için programlar hazırlandı. Millî tarih, millî dil ve dinden beslenmeyen nesillerin kaybedileceğini asla unutulmadı.

Böylece Derneğimiz, 1966 yılından itibaren, hizmeti Allahın kendisine bir tebessümü olarak görenlerin çalıştığı, insanlara ve cemiyete hiçbir karşılık beklemeden faydalı olma anlayışı ile seviyeli, özenilen, siyasî faaliyetlerden uzak, güvenilen, itibarlı, bir hizmet kapısı oldu.  Bu hizmetin gerçekleştirilmesinde bizlere öncülük eden başta fikir ve isim annemiz Muhterem

Samiha Ayverdi, uzun yıllar İstanbul Şubesi başkanlığını yürüten Muhterm İlhan Ayverdi ve 36 yıl dirayetle Genel başkanlık görevini yürüten muhterem Sabahat Gülay hanımefendileri minnet ve şükranla yâdediyoruz.

Emine BAĞLI / Türk Kadınları Kültür Derneği Genel Başkanı

Türk Kadınları Kültür Derneği Hizmette 49 YIL

Türk Kadınları Kültür Derneği, 6 Mayıs 1966 yılında "Türk Ev Kadınları Derneği" adıyla kurulmuş, 1971 yılında bu isim "Türk Kadınları Kültür Derneği" olarak değiştirmiştir. 10 11.1970 tarih ve 7/1552 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Kamu yararına çalışan dernekler" arasına alınmıştır. 

Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) Genel Merkezi, Ankara'dadır. Derneğimizin, İstanbul, Kütahya, Manisa ve Isparta, Konya Gaziantep, Adana, Bursa şubeleri  mevcut olup başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedirler. 

Derneğimiz, Millî varlık ve bütünlüğümüzün korunmasında, kadınlarımızın büyük mesuliyeti olduğuna inanmaktadır. Aileyi kuran ve devam ettiren, ülkemizin yarınlarına sahip çıkacak olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştiren kadınlarımızdır.

Gayemiz, kadınlarımızın yuvasını, yurdunu ve kimliğini koruyabilmesi için, aşırı ve yıkıcı ideolojilere karşı bilgilendirilmesi, millî varlığımızı oluşturan kültür, tarih, manevî değerler ve kıymet hükümlerinin yaşatılması ve gençlerimize aktarılmasında kadınlarımıza fikren yardımcı olmaktır. 

Yurdumuzun kalkınması, vatanımızın yücelmesi ve milletimizin mutluluğu yolunda hizmet etmek dernek faaliyetlerinin hareket noktası ve ana hedefidir.